Kurallar

Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Yarışlar ilan edildiği saatlerde toplu çıkışlarla başlar. 
2- Göğüs numalaraları (kafa bantları) önden, hep görünür olacak şekilde takılır. 
3- İşaretli parkurlar takip edilerek koşulur. Yarış günü işaretlenmiş parkur önceden ilan edilenden farklı olabilir. Parkur üzerinde kurulan sayıda hakem noktasından geçmek yarışmacının kendi sorumluluğudur.
4- Bütün kategorilerde en hızlı tamamlayan kazanır. 
5- Parkurları tamamlayanlara bitirme madalyası ve tişörtü verilir.
6- Aşağıdaki Ceza ve Diskalifiye durumları gerçekleştiğini saptayan organizasyon yarışmacıya gerekli ceza ve cezaları uygular. 
7- Katılımcılar Risk Kabul Formu'nu imzalayarak kendi sorumlulukları ile yarışırlar. 
8- Rota açıkca işaretlidir, işaretler takip edilir. GPSli kol saati kullanmak serbesttir. 'Organizasyonun yayınladığı haritalar dışında haritayla koşulamaz.' 
9- Yarışma sırasında genel kurallar, mülkiyet ve güvenlik kurallarına uymak yarışmacının kendi yükümlülüğüdür. Organizasyon tarafından men edilmiş bölge, geçit ve yöntemler kullanılması yasaklanmıştır. Bu kuralın ihlali durumda oluşacak hukuki sorunların muhatabı yarışmacıdır, organizasyon sorumlu tutulamaz. 
10- Yarışmayı çeşitli sebeplerle bırakanlar MUTLAKA organizasyona haber verir ve varışa gelir. Görevli hakeme  numarasını göstererek yarışmayı bıraktığını belirtir bunlar tekrar araziye çıkamaz.
11- Koşucular Macera Akademisi'nin gelecek ve şimdiki organizasyonları hakkında bilgilendirme amaçlı mail ve kısa mesaj gönderme hakkına sahip olduğunu kabul eder. Yarışma sonuçlarının dağıtım hakkı organizasyona aittir. Hiçbir kişisel bilgi diğer firmalarla paylaşılmayacaktır. 
12- Yarışma boyunca çekilen fotoğraf ve diğer görüntülerin hakları organizasyona aittir, herhangi bir hak talep edilemez. 
---------------------------

'Elit seans' hakkında bilinmesi gerekenler…

En iyilerle koşmaya karar verdiniz diyelim, o zaman ‘Elit Seans’a katılıp kendinizi en iyilerle rekabet için motive etmeniz gerekecek. Bu seansa girmeye karar verdiğiniz için biz de heyecanlıyız, size bilmen gereken bazı kurallardan bahsedelim;

 1. Elit Seans startı için tam saatinde alanda olmalısınız. Geç kalmanız halinde diskalifiye olursunuz ve diğer parkurlarda yarışamazsınız.

 2. Diğer seansların katılımcıları engelleri aşmak için yardım alabilir, ama Elit seans katılımcıları engelleri kendi başına geçeceğini taahhüt eder. Yardım almanız halinde diskalifiye olursunuz.

 3. Parkurda bulunan engellerin düzgün geçilememesi halinde burpee cezası verilecektir. Yarışmacıların burpee cezalarını düzgün uygulayıp uygulamadığı birkaç noktada kayıt altına alınabilir.

 4. Yarış sonunda bu kayıtlar incelenerek zamanlama sonucunuzda değişiklikler olabilir.

 5. Eğer engelleri doğru geçemezseniz veya geçemezseniz 20 burpee cezası alırsınız. Düzgün uygulamadığınız veya yapmadığınız her burpee için 30 saniye zaman cezası alırsınız. (maksimum 10 burpee ceza zamanı uygulanır)

 6. Eğer 10’dan fazla burpee’yi yanlış yapar veya hiç yapmazsanız diskalifiye olursunuz.

 7. Burpee’lerinizi saymak kendi sorumluluğunuzdadır.

Ek not: Herhangi bir sebeple diskalifiye olan yarışmacı bitiriş süresini alamaz, aynı gün başka seansta yarışamaz, ücret iadesi yapılmaz ve gelecek yarışlara hak devri verilmez.

Genel Kurallar…

 1. Engellerle alakalı kuralları ve cezaları okumak, anlamak, yarış veya engelle alakalı anlaşılmayan bir nokta var ise Yarış Direktörü’ne veya engelden sorumlu görevliye özel bir kural olup olmadığını sormak yarışmacının sorumluluğundadır.

 2. Yarışta bulunan her engel geçilmeye çalışmalı. Doğru geçilememesi durumunda burpee cezası verilir. (Elit seans hariç) standart burpee ceza sayısı 10’dir. Eğer yarışmacı eksik burpee yaparsa (veya eksik sayarsa) her biri için 30 saniye zaman cezası alır. Yarışmacı burpee cezası alması durumunda eğer 5 burpee’den az yaparsa (Elitler10 burpee’den az yaparsa) diskalifiye olur. Her yarışmacı kendi burpee’lerini yüksek sesle saymakla sorumludur.

 3. Burpee cezaları, engellerin yanında bulunan görevlinin gösterdiği alanda yapılmak durumundadır. Burpee’ler uygulanırken yarışmacı yüksek sesle sayar. Bazı durumlarda engel görevlileri, bazı burpee’lerin tekrarlanmasını isteyebilir. Unutmayın; her engel cezası için 5’den az  burpee yapmanız durumunda (elitler için 10’dan az) diskalifiye olursunuz!

 4. Parkurdaki bazı engellerin uygulanması zorunludur, burpee cezası içermez. Bu engeller taşıma veya yavaş ilerlemeli engellerdir. Bu engeller yarış öncesi veya engel başında belirtilecektir. Bu engellerin uygulamayan yarışmacılar diskalifiye edilir.

 5. Yarışmacı, her engeli geçmeye teşebbüs etmelidir. Minimum teşebbüs; engele dokunma, suya girme ya da engelin içerdiği ilk adımı uygulama şeklinde tanımlanmıştır. Engelleri burpee cezası ile direkt olarak geçmek diskalifiye sebebidir.

 6. Her yarışmacı belirlenen parkur içerisinde kalmalıdır. Koşu alanında veya engellerin bulunduğu alanda parkur dışına çıkan, kendine fayda sağlayan yarışmacı diskalifiye edilir.
   

 7. Yarışmacılar kitlerini şu şekilde alır: etkinlik günü yarış alanındaki kit dağıtım noktasına kimlik verilir ve kit alınır. Yarıştan sonra çip iade edilerek kimlik geri alınır. Çipini korumak, yarışmacının sorumluluğundadır. Çipini kaybeden veya yarış sonunda iade etmeyen yarışmacılardan 50TL çip ücreti alınır. Ayrıca, çip yoksa zaman yok!

 8. Yarışma anında ve hemen sonrasında PLUSTIMING üzerinden yayınlanan sonuçlar, zamanlama cezası uygulanması sebebi ile anlık değişiklik gösterebilir.

 9. Yarış sonuçları, yarıştan sonra bile herhangi bir kural ihlali cezasının uygulanması ile değişebilir.

 10. Reebok MudRace etkinliğine katılan her yarışmacı, yarış sonuçlarını görevlilerin kontrolünden sonra alacağını, sonuç süresine ve aldığı cezalara itiraz hakkının kısıtlı bir süre olduğunu (kendi yarıştığı seanstaki son yarışmacının, bitiş çizgisine ulaştıktan sonra 1 saat süre içerisinde yapılan itirazlar değerlendirilir.), yarış anında fotoğraflarının ve videolarının çekilip organizasyonla alakalı kurumların organizasyon anında veya sonrasında yayınlayabileceğini, yarış sayfasında belirtilen ‘diğer kuralların’ geçerli olduğunu peşinen kabul eder.

 11. Her yarışmacı, kendisine verilen, üzerinde numarası yazılı kafa bandını, numarası önden görünür şekilde takmak zorundadır.

 12. Bazı engellerin sonunda bulunan zillere, yarışmacılar elleri ile vurmalıdır. Ayak, dirsek, kafa (veya diğer uzuvlar) ile zile vurulması, engelin tamamlanmadığı ve burpee cezası hükmüne tabii olur.

 13. Herhangi bir sebeple diskalifiye edilen veya yarışı bırakan yarışmacı ‘bitiriş madalyası’ alamaz. Ama yarış sonrası tişörtünü alabilir.

 14. Yarışmacılar bazı engelleri tamamlayamamaları durumunda, aynı engeli tekrar geçmeye çalışabilirler. Fakat bazı engeller sadece 1 kez denenebilir. Tek deneme hakkı olan engellerin başarılamaması durumunda standart burpee cezası uygulanır. Tek veya çok denemeli engeller yarış öncesi açıklama veya engelden sorumlu görevlilerce belirtilecektir.

 15. Engeller geçilirken yarışmacılar(Elit seans yarışmacıları hariç) birbirlerinden yardım alabilirler.

 16.  Düzgün burpee şu şekildedir;
  Göğüs yere temas etmeli, şınav pozisyonu alınarak ayağa kalkılmalı, eller baş seviyesinin üzerine çıkartılmalı ve 2 ayak aynı anda yerden kesilecek şekilde zıplanılmalı.

 17. Yarışmadaki yaş kategorileri kadın ve erkek olarak şu şekildedir;

Elit Seans Yaş Kategorileri:

16-34
35-44
45-54
50+
Genel

Diğer Seans Yaş Kategorileri

U15
16-19
20-29
30-39
40-49
50+
Genel

18- Bütün seansların genel kadın 1.si ve genel erkek 1.si ilan edilir.
Seans sonuçlarında (elit seans hariç)  yaş kategorisi bulunmaz. Yaş kategorileri; gün sonu toplu sonuçlarda verilecektir.

19- Elit seansın genel ve yaş kategori sıralamaları diğer seanslara dahil edilmeyecektir.


Diskalifiye Kuralları

Yarışmalar çip zaman sistemi ile takip edilir. Çip çıkış, ara noktalar ve varışta yarışma zamanını ölçer. Çipini kaybeden diskalifiye olur. Minik Maceracılar parkurunda çip kullanılmayabilir.

Organizasyon hakemleri ve görevli sağlık personeli tarafından yarışa devam etmesi sakıncalı bulunan kişilerin yarışı durdurulur. Bu karar kesindir ve itiraz edilemez.

Yarış ve çevre koruma kurallarına uymamak, görevli ve gönüllülerle tartışmak çeşitli zaman cezalarıyla (diskalifiye dahil) sonuçlanır.

Yarışmacı numaraları ve çipler değiştirilemez, devredilemez.

Ödüller

Genel Kategori 1.lerine Reebok hediye çeki verilecektir.

2018 Reebok MUD RACE Yaş Kategorileri
Kategori Doğum Yılları
U15 2003 - 2005
16-19 Yaş 2002 - 1999
20-29 Yaş 1998 - 1989
30-39 Yaş 1988 - 1979
40-49 Yaş 1978 - 1969
50+ Yaş - 1968

 

* Elit seans için kategoriler kadın ve erkeklerde ; Genel / 16-34 / 35-44 / 45-54 / 55+

Gönüllü Ol

Ulaşım

Reebok Mud Race 22 Temmuz 2018 tarihinde, İstanbul - Şile Yeşilvadi'de yapılacaktır.

Etkinlik Alanı: Şile Yolu Yeşilvadi
Adres: Yeşilvadi Köyü / Şile
Tarif: 2. köprü yolu üzerinde Ümraniye sapağından Şile istikametine döndüp Ömerli'yi geçtikten yaklaşık 10 km sonra solda gözlemecileri gördükten sonra tabelaları takip edin.

Ücretli Servisler

22 Temmuz Reebok Mud Race için Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden ücretli servisler kaldırılacaktır. 
Etkinlik alanı gidiş / dönüş servis ücreti : 40 TL
Biletler gidiş dönüştür, tek yön bilet bulunmamaktadır. 

Servis saatleri daha sonra açıklanacaktır.

*Yoğunluk durumuna göre servis saatlerinde değişiklik, yarışmacıya bildirmek kaydı ile yapılabilir.
*Trafik yoğunluğuna bağlı gecikmeler için organizasyon veya servis firması sorumluluk kabul etmez.

Konaklama

Konaklama opsiyonu bulunmamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular Mud Race

 

Yarış günü kayıt yaptırabilir miyim?

Eğer yarış biletleri tükenmemiş ise yarış günü de bilet satışları ve kayıtlar devam edecektir ancak erken kayıt yaptırmanız daha iyi olacaktır. 

Yarışa katılmak için yaş sınır nedir?

5K yarışına katılabilmek için en az 13 yaşında olmak gerekmektedir. 

Yarışı tamamlamak için zaman sınırı var mı?

5K parkuru için 60 dakika zaman sınırı bulunmaktadır. Katılımcılar yürüyerek de yarışı tamamlayabilir. 

Elit kategori nedir?

İddaalı yarışmacılarımızın olduğu grup. 

Farklı start saatleri var, günün liderlerini nasıl belirliyorsunuz?

Güzel soru. Her startın genel kategori erkek ve kadın ilk 3 sporcusu madalya alır. Günün sonunda ise bütün parkurların genel erkek / genel kadın / yaş kategorileri derecelendirmeleri yapılır. (Elit kategori sonuçları toplu sonuçlara eklenmez, kendi içerisinde genel ve yaş kategori derecelendirmeleri yapılır.)

Yarıştan sonra kullanabileceğimiz duş alanı var mı?

Evet, yarıştan sonra duş alıp temizlenebileceğiniz bir alan bulunmaktadır. 

Kayıt ücreti neleri kapsamaktadır?

Yarış kiti, bitirme madalyası, bitirme tişörtü, numaralı kafa bantı, organizasyon ikramları, çeşitli promosyonlar

Kit dağıtımı ne zaman yapılacak?

Kitlerinizi yarış günü, etkinlik alanından alabilirsiniz.

Yarışa gelmezsem kitimi sonradan alabilir miyim?

Yarış gününden sonra kit (ve kit içeriği) dağıtımı yapılmayacaktır.

 

Parkurlardan herhangi birinde yüzmemiz gerekli mi?

Hayır yüzmenizi gerektirecek bir parkur bulunmamaktadır. Sulu olan tüm parkurlar yürüyerek tamamlanabilmektedir. 

Aile ve arkadaşlarımız yarışı izlemek için katılabilirler mi ?

Aile ve arkadaşlarınızı aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız. 

Alana ulaşımı nasıl sağlayabiliriz, etkinliğe izleyici olarak katılabilir miyiz ?

Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden ücretli, yarışmacı servislerimiz bulunmaktadır. Etkinliğe izleyici olarak katılmak ücretsizdir. İzleyici olarak gelmek isteyip, servis kullanacakların yaris@maceraakademisi.com adresine mail atmasını rica ediyoruz. Yeşilvadi adres ve yol tarifi ULAŞIM sekmesinde mevcuttur.


Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları Minik Katılımcılar

 

Çocukların yarış katılım ücretine yemek biletleri de dahil mi?

Kayıt ücretleri yemek biletlerini kapsamamaktadır. Yarış gününe özel birçok hızlı yemek standı kurulacaktır. “

Yarışma esnasında ailemiz arkadaşlarımız ya da izleyicilerin yarışmacıların fotoğraflarını çekebilecekleri bir alan olacak mı?

Evet bu tur alanlar bulunmaktadır. Fotoğraf çekebileceğiniz ve yarışın en keyifli anlarını izleyebileceğiniz en güzel alan çamur parkuru olacaktır. Çamur parkuru ana fuar alanında bulunan bitiş çizgisinden önceki parkur olduğu için ayrıca yapabileceğiniz farklı birçok aktivite de olacaktır.

Çocukların yarışı güvenli mi?

Çocuklarımızın güvenliği bizim için önceliklidir :)

Önemli Notlar 

Macera Akademisi çeşitli sebeplerle etkinlikleri iptal edebilir veya tarihlerini değiştirebilir. Bu durumda uygulanacak prosedür Macera Akademisi tarafından belirlenir ve ilgili web sitesinden duyurulur. Etkinliğin iptal edilip edilmediği ile tarihi değiştirilmiş bir etkinliğin yeni tarihi ve saati konularında bilgi sahibi olma sorumluluğu katılımcıya aittir.

Macera Akademisi, etkinliğin akışı ve katılımcı güvenliği için koyduğu kural ve düzenlemelerden herhangi birini ihlal etmeniz ya da hasara, rahatsızlığa yol açmanız, hukuka aykırı ve/veya suç teşkil edebilecek davranışlar sergilemeniz durumunda, sizi etkinlik alanı dışına çıkarma ya da etkinlik alanına almama hakkına sahiptir. Macera Akademisi yönetiminde çalışan güvenlik personeli güvenliğinizi sağlamak amacıyla zaman zaman güvenlik araması yapılabilir.

Etkinlik boyunca Macera Akademisi özel eşyalarının güvenliği konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmez.

Macera Akademisi etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet bedelini iade etmek koşulu ile etkinlik alanına almama hakkına sahiptir.

*Etkinlik alanındaki müzik geçici duyma kaybına sebebiyet verebilir. 
**Sahne üzerindeki ‘Strobe Işıklar’ epilepsi nöbetlerini tetikleyici olabilir.

Reebok Mud Race 5K Parkuru :
Reebok Mud Race Minik Maceracılar Parkuru: